SYLWESTER Z ZWIERZAKIEM

Jakie problemy mogą spotkać nas i nasze zwierzaki podczas sylwestra oraz jak sobie z nimi poradzić? 

Co złego może się wydarzyć?

Przygotowanie psa do sylwestra to poważny temat dla właścicieli. Warto się do niego przygotować. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, jak wtedy zareagować?

1. Ucieczka – niestety najczęściej zdarzająca się sytuacja.

Zwierzak przestraszony wybuchem petardy czy błyskiem zrywa się ze smyczy, wysuwa z szelek, ucieka przed siebie. To jeden z pierwotnych mechanizmów reagowania w sytuacji zagrożenia może się zdarzyć nawet w domu – środowisku, które pies dobrze zna. Zatem szczególnie kiedy na sylwestra pojechaliście z psem w podróż zagraniczną, wyrobiliście psu paszport, jesteście w nowym dla niego miejscu, obserwujcie swojego pupila.

Często zwierzak biegnie na oślep przed siebie, chcąc po prostu jak najszybciej oddalić się od źródła stresu. Zdarza się, że kierują się w stronę domu, jednak nie zawsze.

Jak zareagować?

 1. Przede wszystkim nie panikować i zachować spokój. Sylwester to możliwie najgorszy czas na ucieczkę, dlatego trzeba działać szybko i metodycznie.
 2. O ile nie uda nam się dogonić naszego pupila, warto przez chwilę pozostać w miejscu i nawoływać, pies potrafi wrócić do punktu wyjściowego.
 3. Następnie przejdzmy po trasach znanych zwierzęciu, miejscach w których bywamy.
 4. Wszystkich napotkane osoby informujmy o zagninięciu naszego psa, podawajny przy tym nasz numer telefonu.
 5. Zaangażujmy znajome osoby/rodzinę do pomocy w poszukiwaniach.
 6. Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel ma czip upewnijmy się, że jest on zarejstrwoany w bazie, a wszystkie dane są aktualne.
 7. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ogłoszenia o zaginięciu, najlepiej z aktualnym zdjęciem i umieszczenie go na portalach społecznościowych, zwłaszcza na lokalnych grupach.
 8. Można wydrukować ogłoszenia papierowe i rozwiesić w okolicy.
 9. Zawiadomić lokalne służby, schroniska i lecznice dla zwierząt.

Wiadomo, że lepiej zapobiegać takim zdarzeniom, dlatego:

 • wyjdźmy na spacer w sylwestra w godzinach popołudniowych; a w później wyjście ograniczmy do załatwienia potrzeb fizjologicznych w okolicy zamieszkania
 • u psów lękliwych warto założyć obrożę i szelki jednocześnie- aby zabezpieczyć przed wysunięciem się psa i ucieczką
 • przed wyjściem na spacer upewnijmy się, że psie akcesoria są nie uszkodzone i kompletne
 • sprawdźmy czy psiak ma czip, który jest zarejestrowany i dane są aktualne
 • czy ma obrożę z adresatką

W razie urazu czy wypadku komunikacyjnego zgłośmy się natychmiast do najbliższego lekarza weterynarii (najlepiej zawczasu sprawdzić jakie lecznice są otwarte).

Sylwester z psem i kotem
Sylwester z psem i kotem

2. Urazy- zranienia i poparzenia, uszkodzenia wzroku i słuchu.

Zranienia często są wynikiem ucieczki. Przerażone zwierzę nie patrzy gdzie biegnie; potrafi wpaść pod samochód, próbować skoczyć przez płot czy wpaść na przeszkodę np. wbiec w ścianę. Wszystkie te sytuacje mogą kończyć się rozdarciem skóry, uszkodzeniem mięśni, krwotokiem czy urazami wewnętrznymi, a nawet złamaniami.

Czasem nasze zwierzaki są bardziej ciekawskie niż byśmy tego chcieli. Nie każdy zwierzak boi się petard, dla niektórych są one interesujące, bywa że za bardzo. Tak samo jak u ludzi, i u zwierząt może dochodzić do urazów związanych z wybuchem petard. Poparzenia pyszczka, kończyn są niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu, dlatego warto, jeżeli już mamy przedmioty niebezpieczne  w domu, aby je właściwie zabezpieczyć. Przez głośny huk i błysk możliwe jest też uszkodzenie wzroku i słuchu.

We wszystkich wcześniej wymienionych sytuacjach nasza reakcja powinna być natychmiastowa, ranne zwierzę trzeba przewieźć jak najszybciej do lekarza weterynarii. Warto wcześniej się do tego przygotować i sprawdzić jaka lecznica weterynaryjna jest otwarta. Doraźnie na czas transportu, w miarę możliwości krwawiącą ranę trzeba zabezpieczyć opatrunkiem uciskowym.

3. Stany lękowe

Przy stanach lękowych zwierzę najlepiej zabezpieczyć farmakologicznie jeszcze przed sylwestrem. Poza tym w domu warto zasłonić okna, włączyć muzykę. Dobrze sprawdzają się kamizelki uciskowe. Pupila należy wspierać, ale nie użalać się nad nim, ani nie krzyczeć, bo może to pogłębiać traumę.