SYLWESTER Z ZWIERZAKIEM
Jakie problemy mogą spotkać nas i nasze zwierzaki podczas sylwestra oraz jak sobie z nimi poradzić?
Co złego może się wydarzyć?
1. Ucieczka – niestety najczęściej zdarzająca się sytuacja.
Zwierzak przestraszony wybuchem petardy czy błyskiem zrywa się ze smyczy, wysuwa z szelek, ucieka przed siebie. To jeden z pierwotnych mechanizmów reagowania w sytuacji zagrożenia może się zdarzyć nawet w domu – środowisku, które pies dobrze zna. Zatem szczególnie kiedy na sylwestra pojechaliście z psem w podróż zagraniczną, wyrobiliście psu paszport, jesteście w nowym dla niego miejscu, obserwujcie swojego pupila.
Często zwierzak biegnie na oślep przed siebie, chcąc po prostu jak najszybciej oddalić się od źródła stresu. Zdarza się, że kierują się w stronę domu, jednak nie zawsze.
Jak zareagować?
- Przede wszystkim nie panikować i zachować spokój. Sylwester to możliwie najgorszy czas na ucieczkę, dlatego trzeba działać szybko i metodycznie.
- O ile nie uda nam się dogonić naszego pupila, warto przez chwilę pozostać w miejscu i nawoływać, pies potrafi wrócić do punktu wyjściowego.
- Następnie przejdzmy po trasach znanych zwierzęciu, miejscach w których bywamy.
- Wszystkich napotkane osoby informujmy o zagninięciu naszego psa, podawajny przy tym nasz numer telefonu.
- Zaangażujmy znajome osoby/rodzinę do pomocy w poszukiwaniach.
- Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel ma czip upewnijmy się, że jest on zarejstrwoany w bazie, a wszystkie dane są aktualne.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie ogłoszenia o zaginięciu, najlepiej z aktualnym zdjęciem i umieszczenie go na portalach społecznościowych, zwłaszcza na lokalnych grupach.
- Można wydrukować ogłoszenia papierowe i rozwiesić w okolicy.
- Zawiadomić lokalne służby, schroniska i lecznice dla zwierząt.
Wiadomo, że lepiej zapobiegać takim zdarzeniom, dlatego:
- wyjdźmy na spacer w sylwestra w godzinach popołudniowych; a w później wyjście ograniczmy do załatwienia potrzeb fizjologicznych w okolicy zamieszkania
- u psów lękliwych warto założyć obrożę i szelki jednocześnie- aby zabezpieczyć przed wysunięciem się psa i ucieczką
- przed wyjściem na spacer upewnijmy się, że psie akcesoria są nie uszkodzone i kompletne
- sprawdźmy czy psiak ma czip, który jest zarejestrowany i dane są aktualne
- czy ma obrożę z adresatką
W razie urazu czy wypadku komunikacyjnego zgłośmy się natychmiast do najbliższego lekarza weterynarii (najlepiej zawczasu sprawdzić jakie lecznice są otwarte).
2. Urazy- zranienia i poparzenia, uszkodzenia wzroku i słuchu.
Zranienia często są wynikiem ucieczki. Przerażone zwierzę nie patrzy gdzie biegnie; potrafi wpaść pod samochód, próbować skoczyć przez płot czy wpaść na przeszkodę np. wbiec w ścianę. Wszystkie te sytuacje mogą kończyć się rozdarciem skóry, uszkodzeniem mięśni, krwotokiem czy urazami wewnętrznymi, a nawet złamaniami.
Czasem nasze zwierzaki są bardziej ciekawskie niż byśmy tego chcieli. Nie każdy zwierzak boi się petard, dla niektórych są one interesujące, bywa że za bardzo. Tak samo jak u ludzi, i u zwierząt może dochodzić do urazów związanych z wybuchem petard. Poparzenia pyszczka, kończyn są niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu, dlatego warto, jeżeli już mamy przedmioty niebezpieczne w domu, aby je właściwie zabezpieczyć. Przez głośny huk i błysk możliwe jest też uszkodzenie wzroku i słuchu.
We wszystkich wcześniej wymienionych sytuacjach nasza reakcja powinna być natychmiastowa, ranne zwierzę trzeba przewieźć jak najszybciej do lekarza weterynarii. Warto wcześniej się do tego przygotować i sprawdzić jaka lecznica weterynaryjna jest otwarta. Doraźnie na czas transportu, w miarę możliwości krwawiącą ranę trzeba zabezpieczyć opatrunkiem uciskowym.