ENDOSKOPIA WETERYNARYJNA TORUŃ
NA CZYM POLEGA ENDOSKOPIA weterynaryjna?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest badanie endoskopowe weterynaryjne. Jest to umieszczenie we wnętrzu ciała zwierzęcia specjalistycznego wziernika z kamerą, zakończonego światłem. Takie urządzenie, umieszczone w naturalnym otworze ciała psa lub kota (jama ustna, nozdrza, odbyt) pozwala nam na dokładne obejrzenie danego narządu „od środka”.
Obraz podczas badania:
KIEDY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA BADANIE ENDOSKOPOWE?
Endoskop w naszej klinice weterynaryjnej wykorzystujemy do diagnozowania i leczenia chorób m.in.:
a) przewodu pokarmowego
- choroby przełyku
- choroby żołądka
- choroby jelita cienkiego i jelita grubego
b) układu oddechowego
- choroby nozdrza
- choroby tchawicy
- choroby oskrzela
c) dróg moczowych
d) dróg rodnych
Dysponujemy kanałem roboczym i mamy możliwość pobierania próbek do badań histopatologicznych, które w pewnych sytuacjach są niezbędne do postawienia ostatecznej diagnozy w leczeniu zwierzęcia. Zawsze przy wykonywaniu gastroskopii i kolonoskopii pobieramy próbki poprzez biopsję z oglądanych narządów; podczas tracheoskopii pobieramy próby do badań cytologicznych.
Dzięki badaniu endoskopowemu jesteśmy też w stanie usuwać niektóre ciała obce, które zalegają głównie na terenie przewodu pokarmowego – a jak wszyscy wiemy, nasze zwierzaki są specjalistami od zjadania rzeczy niejadalnych.
KORZYŚCI ZE STOSOWANIA ENDOSKOPU W LECZENIU ZWIERZĄT
Jest to zabieg, który nie wymaga nacinania powłok ciała zwierzęcia, dzięki czemu jest on zdecydowanie mniej inwazyjny, zmniejsza ryzyko powikłań, a rekonwalescencja naszego pacjenta jest bardzo szybka. Jest również zabiegiem bezbolesnym, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu
Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Nalezy postępować zgodnie z zaleceniami przekazanymi przez lekarza wykonującego zabieg.
W przypadku wykonywania procedury na przewodzie pokarmowym jest więcej wytycznych niż standardowe przygotowanie do zabiegu w znieczuleniu.
Do wykonania esophagogastroduodenoskopii (badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy) zwykle konieczna jest 24 godzinna głodówka oraz zaprzestanie podawnia leków mogących zaburzyć wygląd błony śluzowej narządu (sukralfat, kontrast barytowy).
Rekto- i kolonoskopia- poza 24 godzinną głodówką, konieczne jest wykonanie lewatywy, aby jak najdokładniej oczyścić jelito z zalegających mas kałowych. Pozwala to na prawidłowe uwidocznienie ścinay jelita.
Inspekcja układu oddechowego, czyli laryngotracheobronchoskopia wiąże się ze standardowym przygotowaniem pacjenta- 12h głodówki. Chyba, że lekarz wykonujący zabieg zaleci inaczej.
O przygotowaniu do zabiegu weterynaryjnego w znieczuleniu pisaliśmy w artykule na naszym blogu.
SZCZEGÓLNE WSKAZANIA DO BADANIA ENDOSKOPOWEGO PSÓW, KOTÓW
Kiedy u swojego pupila zauważycie podane poniżej objawy, bezzwłocznie należy się udać do uznanego weterynarza w Toruniu lub okolicy, jednak warto zapytać o to czy dana klinika weterynaryjna dysponuje sprzętem do badania endoskopowego.
Niepokojące objawy u zwierząt:
- ciała obce
- długotrwałe wymioty (również wymioty z krwią)
- problemy z połykaniem, ślinienie
- spadek masy ciała
- przewlekły kaszel
- przewlekłe biegunki lub zaparcia
- ból przy oddawaniu kału, moczu
- parcie na kał, mocz
- jednostronny, przewlekły wypływ z nosa
- krwawienia z nosa
- deformacje nozdrzy
- duszności, kaszel niepoddające się leczeniu
- guzy pęcherza moczowego
- wady rozwojowe dróg moczowych
- kamica moczowa
- krwiomocz
Zabiegi wykonywane są przez lek.wet. Malwinę Kołodziej. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących kwalifikacji do zabiegu endoskopowego i samego jego przebiegu zachęcamy do kontaktu.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących kwalifikacji do zabiegu endoskopowego i samego jego przebiegu zachęcamy do kontaktu z lekarzami weterynarii z naszej kliniki na przedmieściach Torunia.