TECHNIKI OBRAZOWANIA

USG ZWIERZĄT I RTG ZWIERZĄT. TECHNIKI OBRAZOWANIA

Obrazowanie jest jednym z elementów diagnostyki pacjentów. Nie jest metodą leczniczą, jednak pomaga w wyborze skutecznego sposobu leczenia.

Dysponujemy wysokiej jakości aparatami USG i RTG, dzięki którym zapewniamy osiągnięcie wysokiej jakości obrazów. Te nowoczesne rozwiązania pozwalają na szybkie diagnozowanie schorzeń i postawieniu diagnozy, które w tradycyjnym leczeniu są niewykrywalne.

 

Jak wygląda badanie usg psa i kota:

USG ZWIERZĄT TORUŃ

USG to szybka, bezbolesna i nieinwazyjna metoda badania, która wykorzystuje ultradźwięki. Obrazowanie ultrasonograficzne jest jednym z elementów diagnostyki dodatkowej, wykorzystywanym w gabinetach naszej kliniki weterynaryjnej. Jest doskonałym uzupełnieniem badania kliniczego. Niekiedy jest wręcz kluczowe do postawienia trafnego rozpoznania, a co za tym idzie wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Korzystamy ze sprzetu najwyższej klasy. Posiadamy trzy głowice do badania, dla pacjenta każdej wielkości- microconvex, liniową i kardiologiczną.

Zastosowanie aparatu USG w klinice weterynaryjnej:

  • USG gałki ocznej
  • USG klatki piersiowej
  • USG jamy brzusznej
  • USG układu rozrodczego
  • USG mięśni i ścięgien
  • echo serca z Dopplerem

PRZYGOTOWANIE PSA LUB KOTA DO BADANIA USG

Kiedy mamy pacjenta w stanie nagłym wykonujemy badanie USG bez uprzedniego przygotowania. Jeżeli, jednak umawiają się Państwo na badanie z wyprzedzeniem, zalecemy aby zwierzę było na czczo najlepiej 12h (chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej). Pęcherz moczowy powinien być wypełniony. Może istnieć konieczność preparatów zmniejszających ilość gazu w jelitach- na wyraźne polecenie lekarza.

Badanie zwykle wykonujemy bez znieczulenia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Kiedy powinniśmy wykonać badanie USG u psa, kota?

  • zawsze, jeżeli istnieje podejrzenie po badaniu klinicznym problemu występującego w obrębie jamy brzusznej czy klatki piersiowej – a leczenie nie przynosi rezultatu
  • u pacjentów w stanie nagłym, po wypadkach komunikacyjnych i pogryzieniach- w tym przypadku wykoananie badania ultrasonograficznego ma kluczowe znaczenie- sprawdzenie ciągłości pęcherza moczowego, obecność płynu w jamie brzusznej, krwotoki
  • pacjent osłabiony, z wyraźnymi objawami ze strony układu pokarmowego, oddechowego, moczowego czy rozrodczego- biegunki, wymioty, wypływ z pochwy, problemy z oddawaniem moczu
  • badanie profilaktyczne/przeglądowe – zaleca się wykonanie przynajmniej raz do roku u pacjentów geriatrycznych. Bardzo często wydaje się, że zwierzę jest zdrowe i nie wykazuje objawów chorobywch, jednak dużo chorób nie daje objawów na początku, a w momencie ich pojawienia może być za poźno na wdrożenie leczenia, np. zmiany nowotworowe.

RTG ZWIERZĄT TORUŃ

Dzięki badaniu rentgenowskiemu przeprowadzanemu w naszej klinice możemy ocenić kościec kończyn, kręgosłupa i czaszki (w tym zębów). Obrazowanie RTG pozwala również na diagnostykę ciał obcych cieniujących. W przypadku podejrzenia występowania ciała obcego, wykonujemy badanie USG i RTG, wynika to z faktu, że nie każdy materiał na obrazie RTG widać.

Zastosowanie aparatu RTG w przychodni weterynaryjnej:

  • ocena kości kręgosłupa, kończyn, czaszki
  • ocena układu oddechowego, jamy brzusznej (np. ciało obce w przewodzie pokarmowym, kamienie w pęcherzu moczowym)
  • badanie zwierząt z podejrzeniem złamania, urazu kręgosłupa i czaszki

PRZYGOTOWANIE ZWIERZĘCIA DO BADANIA RTG

Znaczna część zwierząt trafiających na badanie rentgenowskie, to pacjenci w stanie nagłym. Po urazach, wypadkach komunikacyjnych czy z podejrzeniem ciał obcych. W takim przypadku zwierzę nie wymaga odpowiedniego przygotowania. Wyjątkiem są sytuacje kiedy, wykonujemy badanie RTG z kontrastem oraz RTG stawów pod kątem dysplazji stawów łokciowych i biodrowych. W obu przypadkach ważne, aby zwierzę było na czczo – głodówka 12h, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Zachęcamy do kontaktu w celu umówienia się na termin badania, u lekarzy Avimedicus.