PASZPORTY I CHIPOWANIE ZWIERZĄT

NA CZYM POLEGA CHIPOWANIE oraz WYSTAWIANIE PASZPORTÓW PSÓW, KOTÓW?

Czipowanie (chipowanie) jest bardzo ważną metodą znakowania zwierząt. Daje ona możliwość szybkiej identyfikacji, np. podczas kradzieży lub odnaleziony przez inne osoby, oraz jest niezbędna w momencie podróżowania. Dlatego ważne jest, aby zawczasu upewnić się, że nasz pupil ma wszystkie wymagane dokumenty i badania uprawniające do bezpiecznego przekraczania granicy.

Wszczepienie mikroczipa odbywa się na wizycie, za pomocą specjalnej strzykawki jednorazowego użytku. Igła może wydawać się dość duża, ale w odczuciu jest porównywalnie bolesna co inne zastrzyki. Mikroczip jest implantowany podskórnie na szyi po jej lewej stronie bądź na grzbiecie pomiędzy łopatkami raz na całe życie zwierzęcia. Po wykonanym zabiegu właściciel otrzymuje naklejki z kodem kreskowym i numerem czipa. Bardzo istotne jest, aby je zachować, służą m.in. do wyrobienia paszportu.

Czip daje szansę na odnalezienie swojego pupila, gdy zaginie lub zostanie skradziony, ale pamiętajmy- musi on zostać zarejestrowany w międzynarodowej bazie danych. Bez rejestracji, kiedy zwierzę trafi do gabinetu nie jesteśmy w stanie zidentyfikować właściciela, dopiero baza danych wiąże numer czipa z numerem telefonu i danymi właściciela. Czip jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia, odczytanie numeru czipa odbywa się na zasadzie odbijania fal radiowych, z użyciem specjalnego czytnika. Zwierzę nawet nie zdaje sobie sprawy z przeprowadzanej procedury.

Wystawienie paszportu odbywa się u lekarza uprawnionego do wystawienia takiej dokumentacji. Na wizytę należy przyjść ze zwierzęciem. Jeżeli nie jest ono jeszcze zaczipowane, nastąpi implantacja czipa, gdyż jest to konieczne. W zależności od kraju do jakiego się Państwo udają, są różne obostrzenia prawne. Jeżeli planujemy podróż, warto nawet miesiąc wcześniej zacząć przygotowanie swojego pupila. Wynika to m.in. z procedur dotyczących szczepienia na wściekliznę czy konieczności badania wysokości przeciwciał po szczepieniu (wymagane w niektórych krajach). 

Osobą uprawnioną do wystawiania paszportów w naszej klinice jest lek. wet. Justyna Zakrzewska. Warto przed wizytą w klinice upewnić się na jakiej zmianie Pani doktor pracuje, zapraszamy do kontaktu.