JAK PRZYGOTOWAĆ PSA I KOTA DO SYLWESTRA?

Sylwester bywa najbardziej stresującym dniem w roku dla zwierząt. I nie dotyczy to tylko naszych czworonożnych przyjaciół, ale także zwierząt dzikożyjących. Zdecydowana większość z nich bardzo boi się sylwestrowych wystrzałów. Fobia dźwiękowa objawia się zwykle zaburzeniami w zachowaniu, zwierzaki stają się wystraszone, niespokojne, nie mogą sobie znaleźć miejsca, wokalizują a nawet potrafią wykazywać agresję.

Porady, które pomogą przygotować zwierzaka do sylwestrowej nocy:

1. Spacery

Ważne jest, aby spacery zminimalizować do niezbędnego minimum – pamiętajmy, że wystrzały zaczynają się zwykle nawet na kilka dni przed Sylwestrem. Ostatni spacer przesuń na wcześniejszą godzinę. Spaceruj ze zwierzakiem w okolicy, która jest mu dobrze znana, nie wybieraj nowych, nieznanych tras, a w razie ewentualnej ucieczki istnieje szansa, że pies znajdzie drogę do domu.

2. Chip i adresatka

Niezwykle ważne i przydatne mogą okazać się chip oraz adresatka – jeśli Twój zwierzak ucieknie, zwiększa to szanse na jego odnalezienie. Na adresatce powinien znajdować się numer telefonu. W przypadku chipa pamiętaj, aby zarejestrować go w internetowej bazie! Sam chip, bez danych właściciela niestety za wiele nie pomoże.

3. Stwórz bezpieczne schronienie w domu

Znajdź miejsce, w którym Twój pies lub kot czuje się komfortowo, albo sam pozwól mu takie miejsce wybrać i umieść tam np. ulubiony kocyk lub posłanie a także miski z jedzeniem i wodą, aby wszystko co niezbędne znajdowało się w bliskiej odległości. Nie wyciągaj go z jego bezpiecznej kryjówki na siłę! Takim zachowaniem możesz tylko spotęgować lęk.

4. Przygotuj dla swojego pupila odpowiednie zajęcie

Czasochłonne zabawy lub przysmaki potrafią zająć umysł zwierzaka na dłuższy czas, koncentrując go na danej czynności, co również wpływa na zmniejszone odczuwanie lęku.

5. Przygotuj mieszkanie

Zamknij i zasłoń okna, aby ograniczyć efekty wizualne a także puść głośno telewizor, aby zagłuszał wystrzały. Tak przygotowane mieszkanie powinno pomóc w zmniejszeniu napięcia u Twojego pupila.

6. Zachowaj odpowiednie podejście

Pamiętaj, zwierzęta bardzo dobrze odczuwają nasze emocje. Jeśli będziesz zestresowany nadchodzącym Sylwestrem, Twoje zwierzę z pewnością to wyczuje!

7. Zaopatrz się w odpowiednie leki

Poproś o odpowiednie leki u lekarza weterynarii – niektóre psy i koty wymagają terapii farmakologicznej. Dostępna jest szeroka gama preparatów wyciszających i relaksujących, które pomogą przetrwać Twojemu zwierzęciu noc. Aby wybrać odpowiedni lek skorzystaj z konsultacji weterynaryjnej – każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Dla niektórych pacjentów wystarczą leki ziołowe, a niektóre trzeba wspomagać mocniejszymi preparatami. Pamiętaj również, że takie leki zwykle należy wdrożyć na kilka dni przed Sylwestrem, więc nie zwlekaj do ostatniej chwili, bo na pomoc farmakologiczną może być za późno.

Sylwester z psem i kotem - jak przygotować zwierzę?
Sylwester z psem i kotem - jak przygotować zwierzę?