Na czym polega badanie USG i jak się do niego przygotować?

Badanie ultrasonograficzne, powszechnie znane jako USG, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych i bezpiecznych narzędzi diagnostycznych w dziedzinie medycyny. Dzięki zaawansowanej technologii ultradźwięków, pozwala ono na wizualizację narządów i tkanek wewnętrznych bez konieczności ingerencji w ciało pacjenta. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, na czym polega badanie USG oraz jak prawidłowo się do niego przygotować, aby uzyskać jak najbardziej dokładne wyniki diagnostyczne.

Czym jest badanie ultrasonograficzne

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi diagnostycznych w medycynie weterynaryjnej. Pozwala ono na dokładną ocenę narządów wewnętrznych psów i kotów bez konieczności wykonywania inwazyjnych procedur. W tym artykule przyjrzymy się wskazaniom do badania USG, przebiegowi samej procedury oraz podstawowym metodom interpretacji obrazu ultrasonograficznego.

Polega ono na wykorzystaniu ultradźwięków do wizualizacji wewnętrznych organów zwierzęcia. Podczas badania, lekarz weterynarii umieszcza specjalną sondę na skórze zwierzęcia, która emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Te fale odbijają się od wewnętrznych tkanek organizmu i wracają z powrotem do sondy, tworząc obraz w czasie rzeczywistym na ekranie.

USG jest często zalecane, gdy tradycyjne metody diagnostyczne, takie jak badanie palpacyjne czy rentgenografia, nie są wystarczająco dokładne lub wszechstronne.

Bezpieczeństwo wykonania obrazowania USG pozwala na jego wielokrotne przeprowadzanie.

Wskazania do przeprowadzenia badania to:

 • objawy kliniczne, takie jak:
 • wymioty,
 • biegunka,
 • utrata apetytu,
 • ból brzucha,
 • powiększenie obrysu brzucha,
 • trudności w oddawaniu moczu lub inne problemy układu moczowego
 • ciąża i choroby układu rozrodczego
 • choroby tarczycy
 • choroby gałki ocznej
 • schorzenia kardiologiczne
 • zwierzęta po wypadkach np. komunikacyjnych

Badanie profilaktyczne/przeglądowe

Zaleca się wykonanie przynajmniej raz do roku u pacjentów geriatrycznych. Bardzo często wydaje się, że zwierzę jest zdrowe, bo nie wykazuje objawów chorobowych. Jednak dużo chorób nie daje objawów na początku, a w momencie ich pojawienia może być za późno na wdrożenie leczenia, np. zmiany nowotworowe.
Przed rozpoczęciem badania, zwierzę powinno być odpowiednio przygotowane. Jeżeli pacjent jest w stanie nagłym, procedurę przeprowadza się po wstępnej ocenie stanu klinicznego. W przypadku wykonania planowego badania zaleca się około 12h głodówkę. Wynika to za faktu, że treść pokarmowa i gaz znacznie utrudniają badanie. Zwykle konieczne jest również ogolenie okolic, które zostaną poddane badaniu, aby uzyskać lepszą jakość obrazu. Niezbędne jest utrzymanie psa czy kota w pozycji leżącej, chyba, że lekarz zaleci inaczej; a w razie potrzeby stosowanie sedacji (np. w przypadku zwierząt agresywnych).

Przebieg badania w gabinecie weterynaryjnym
Procedura rozpoczyna się od przygotowania badanej okolicy- wygolenia, a następnie nałożenia na brzuch zwierzęcia żelu, który umożliwia przeprowadzenie badania przez skórę oraz poprawia przewodnictwo ultradźwięków. Lekarz przesuwa sondę ultrasonograficzną po skórze, skanując interesujący go obszar. Badanie jest w pełni bezinwazyjne, bezbolesne i szybkie.

Interpretacja obrazu
Ważne jest zrozumienie, że obraz ultrasonograficzny to widok wewnętrznych narządów w postaci czarno-białego obrazu 2D, który ukazuje różne struktury i tkanki. Są one wyświetlane na monitorze, gdzie lekarz weterynarii może je analizować. Ocenie podlegają różne aspekty, takich jak wielkość i kształt narządów, struktura tkanek, obecność np. zmian rozrostowych oraz ewentualne nieprawidłowości w krążeniu krwi. W odpowiednich rękach, odczytanie obrazu ultrasonograficznego może dostarczyć wiele ważnych informacji dotyczących stanu zdrowia zwierzęcia, pomaga postawić dokładną diagnozę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Podsumowując, badanie USG jest niezwykle przydatne w diagnostyce chorób zwierząt, a jednocześnie jest bezpieczne, łatwe i bezbolesne. Jest to prosta i skuteczna metoda diagnostyki, która pozwala na szybkie wykrycie chorób i zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego leczenia. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem psa lub kota, warto skonsultować się ze swoim lekarzem i wykonać badanie w celu szybkiej diagnozy i leczenia.