PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU WETERYNARYJNEGO PSA I KOTA

Przygotowanie do zabiegu weterynaryjnego zwierzęcia jest tak samo ważne jak i sam zabieg. O tym jak najlepiej przygotować psa, kota do operacji pisze lekarz weterynarii Weronika Górczewska. 

JAK PRZYGOTOWAĆ ZWIERZĘ DO ZABIEGU?

Państwo, jako opiekunowie na pewno bardzo przejmujecie się zabiegami i operacjami waszych pupili, nawet jeśli są one zaplanowane od dłuższego czasu. Przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który będzie dany zabieg przeprowadzał, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i który zbada Waszego zwierzaka, oraz ewentualnie nakieruje na badania dodatkowe. Proszę pamiętać, że renomowana klinika weterynaryjna chętnie odpowie na Państwa pytania.

Przygotowanie do zabiegu równie ważne co sam zabieg weterynaryjny

Zanim przedstawimy Państwu rady dotyczące przygotowania psa, kota do zabiegu weterynaryjnego, musimy napisać że każdy zabieg w znieczuleniu niesie ze sobą ryzyko dla organizmu i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak dany osobnik zareaguje. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad, które umieściliśmy poniżej. Jest to zbiór najważniejszych zasad, które rekomendujemy od lat pracując w klinice weterynaryjnej w Toruniu i okolicach.

Badanie krwi psa, kota przed operacją – czy warto?

Często pytają nas Państwo, czy badanie krwi przed zabiegiem jest koniecznością. Przed każdym znieczuleniem warto wykonać badania krwi! Nawet jeśli wydaje się nam, że nasz zwierzak to okaz zdrowia. Po wykonaniu badania biochemicznego i morfologicznego krwi mamy podgląd na to, jak funkcjonują narządy wewnętrzne naszego pacjenta, zwłaszcza nerki i wątroba – czyli narządy najbardziej narażone na wpływ narkozy.

Kolejnym badaniem dodatkowym, które warto wykonać, zwłaszcza u ras predysponowanych do chorób serca oraz osobników powyżej 6 roku życia to badanie echokardiograficzne serca zwierzęcia. Badanie to powie nam, w jakiej kondycji jest serce Państwa pupila i – tak jak w przypadku badań krwi – nakieruje nas na ewentualne modyfikacje znieczulenia. Pamiętajcie – chore serce nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu!

Odpowiednia dieta dla psa i kota przez zabiegiem

Odpowiednie przygotowanie pacjenta rozpoczyna się już w domu – należy pamiętać, aby ograniczyć zwierzęciu dostęp do jedzenia – najczęściej jest to czas od 12 do 24h przed zabiegiem. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wymiotów pojawiających się podczas zabiegu, przeciwdziałając tym samym zachłystowemu zapaleniu płuc, które może się pojawić jako powikłanie zaaspirowania treści wymiotów do płuc. W razie zabiegów na jelitach – czas ten musi być wydłużony do 48h, aby zminimalizować obecność treści, która utrudniałaby zabieg. Pamiętajmy, że wody nie ograniczamy! Zabieramy dopiero na godzinę-dwie przed zabiegiem.

W przypadku szczeniąt i kociąt czas głodówki powinien być odpowiednio krótszy – od 4 do 6 godzin, ze względu na ryzyko wystąpienia hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Krótki spacer z psem i kotem tuż przed operacją

Przed zabiegiem warto również zabrać pupila na krótki spacer, żeby się załatwił. Opróżnienie pęcherza moczowego często ułatwia zabiegi wykonywane na jamie brzusznej.

Wizyta kontrolna u weterynarza po zabiegu

Na tym etapie już wiedzą Państwo, jak przygotować swojego zwierzaka do zabiegu weterynaryjnego. A co dalej?

Zawsze należy zgłosić się do kliniki weterynaryjnej na wizytę kontrolną, zwykle po 24 godzinach od zabiegu. My, jako lekarze jesteśmy wtedy w stanie monitorować na bieżąco stan pacjenta i wprowadzać ewentualne modyfikacje do opieki pooperacyjnej.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Państwu w przygotowaniu Waszego zwierzaka do zabiegu, a także zminimalizuje stres związany z całą sytuacją. W razie pytań zapraszamy do kontaktu w klinice weterynaryjnej AVIMEDICUS Toruń – Głogowo.