Wścieklizna u zwierząt
Wścieklizna jest niezwykle niebezpieczną zakaźną chorobą wirusową, która zawsze kończy się śmiercią. Obecna jest na terytorium w ponad 150 krajach.
Zarażone wścieklizną mogą zostać wszystkie gatunki ssaków, również ludzie. Wirus wścieklizny dotyka centralnego układu nerwowego, wywołując głównie objawy neurologiczne.
Wirus wścieklizny znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia, przenosi się głównie przez pogryzienia oraz zadrapania, natomiast możliwe są również inne drogi jak droga powietrzna i dospojówkowa. W Polsce głównym rezerwuarem są lisy, ale także nietoperze.
Co zrobić w przypadku pogryzienia?
Co zrobić w przypadku pogryzienia przez zwierzę dzikie lub o nieznanym statusie szczepień? Należy jak najszybciej przemyć miejsce ugryzienia wodą oraz mydłem przez co najmniej 15 minut oraz skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Po dokładnym umyciu rany zalecana jest również dezynfekcja np. powidonem jodyny.
Rozwój wścieklizny u zwierząt
Objawy wścieklizny u zwierząt domowych:
- Niepokój
- Nadmierna pobudliwość
- Spaczony apetyt – zjadanie przedmiotów niejadalnych
- Agresja
- Wokalizacja – intensywne szczekanie i miauczenie
- Ślinotok
- Opadnięcie żuchwy z wypadnięciem języka
- Zez
- Zaburzenia neurologiczne:
- Niedowłady kończyn
- Drżenia ciała
- Porażenia
Objawy wścieklizny u zwierząt dzikich podobne są do tych u zwierząt domowych, natomiast zwykle nie jesteśmy w stanie ich zauważyć. To, co powinno zwrócić naszą uwagę na pierwszym miejscu to utrata wrodzonego lęku i agresja.
Co zrobić w przypadku wystąpienia się objawów wścieklizny?
Brak leku na wściekliznę u zwierząt
Na wściekliznę nie ma leczenia. Jedyną możliwą ochroną są szczepienia profilaktyczne, same badania profilaktyczne zwierząt to za mało. W Polsce istnieje nakaz szczepienia psów które ukończyły 3 miesiąc życia. Zalecamy również szczepienia kotów wychodzących.
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wscieklizna. Zachęcamy do odwiedzenia strony i dokładnego zapoznania się z zaleceniami Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.