Ostrzeżenie przed chorobą przenoszoną przez kleszcze – Babeszjoza

Odkleszczowe choroby zagrażają zdrowiu naszych pupili, a jedna z nich to babeszjoza – choroba wywołana przez pierwotniaka przenoszonego przez kleszcze. Z uwagi na fakt, że nadchodzą cieplejsze miesiące, warto wiedzieć jakie ryzyko niesie ze sobą choroba, jak ją rozpoznać i jak przed nią chronić psy i koty.

Babeszjoza u psa – Jakie są objawy i jak zminimalizować ryzyko zakażenia?

O tym, że kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt chyba wie już każdy. Jednak, zwłaszcza w ostatnim czasie notujemy bardzo duży wzrost pacjentów z chorobami odkleszczowymi. Często z poważnymi powikłaniami.

Trzeba pamiętać, że obecnie zimy nie są już tak mroźne jak kiedyś. Kleszcze hibernują rzadziej i są aktywne cały rok, dlatego profilaktykę prowadzimy całorocznie. Dorosłe kleszcze są łatwiej zauważalne w sierści niż larwy i nimfy- formy niedojrzałe niejednokrotnie mają mniej niż 0,5-1mm.

Kleszcz i jednogroszówka do skali.

Babeszjoza czym jest?

Objawy chorób odkleszczowych u psa i kota

Chorobą występującą najczęściej jest babeszjoza, poważna i potencjalnie śmiertelna- wywoływana przez pierwotniaki z rodziny babesia. Rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie zarażonego kleszcza. Pierwotniak wnika w głąb czerwonych krwinek, gdzie się rozmnaża i powoduje rozpad komórki. Konsekwencją jest silna anemia oraz znaczny spadek liczby płytek krwi. W zaawansowanym stadium choroby może pojawić się żółtaczka, niewydolność nerek czy wątroby, oraz rozwinąć się IMHA- czyli niedokrwistość hemolityczna na podłożu immunologicznym- organizm zaczyna atakować własne erytrocyty, a śmiertelność wynosi od 30-70% pomimo podjętego intensywnego leczenia. Ważne jest, aby właściciele zwierząt domowych byli świadomi objawów choroby, aby szybko udać się zaufanego lekarza weterynarii.

Najczęstsze objawy, z którymi zgłaszają się właściciele:
• apatia
• utrata łaknienia
• bladość błon śluzowych lub żółtaczka
• gorączka
• wymioty, biegunka
• zmiana barwy moczu
• zaburzenia równowagi
• duszność
W wielu przypadkach pogorszenie stanu zdrowia następuje dość gwałtownie, dlatego lepiej nie czekać z wizytą. Natychmiastowa reakcja może uratować Twojemu zwierzakowi życie.

Diagnostyka i leczenie: Babeszjoza

Diagnostyka jest dość prosta, polega na badaniu morfologicznym krwi oraz wykonaniu rozmazu na szkiełku mikroskopowym. Preparat poddajemy specjalnemu barwieniu i oglądamy pod znacznym powiększeniem. W przypadku zarażenia pierwotniakiem można dostrzec go w krwinkach. Standardowo wykonujemy też testy płytkowe na pozostałe choroby odkleszczowe, gdyż nie raz zdarza się, że jeden pacjent ma dwie lub trzy różne choroby. Test pokazuje zakażenie- anaplazmą, erlihią, boreliozą i dirofilarią imitis. Rokowanie i leczenie, zależy również od wyników badania biochemicznego- stanu wątroby i nerek. Lekiem zabijającym pierwotniaka jest imidokarb, w niektórych opornych przypadkach konieczne jest leczenie łączone z np. azytromycyną czy doksycykliną. Podanie innych leków i płynów zależy od stanu zwierzęcia i decyzji lekarza.

 

Pierwotniaki Babesia canis obecne w erytrocytach

Zapobieganie chorób odkleszczowych

W przypadku chorób odkleszczowych lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapobiegajmy poprzez systematyczne wizyty profilaktyczne w klinice weterynaryjnej. Zabezpieczajmy swoich podopiecznych. Na rynku jest dużo różnych preparatów- tabletki, krople, obroże czy spraye, każdy znajdzie coś dla siebie. Zapisujmy sobie dokładnie datę podania środka i wyliczmy do kiedy ma swoje ulotkowe działanie, aby nie przegapić kolejnego podania.