Zapalenie dziąseł i przyzębia u psów i kotów

Parodontoza, zapalenie dziąseł i przyzębia to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób stomatologicznych w Avimedicus klinice weterynaryjnej Toruń Głogowo. Najbardziej predysponowane do wyżej wymienionych schorzeń są psy ras miniaturowych i małych. Odkładająca się płytka nazębna ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, który w konsekwencji mechanicznie drażni dziąsła. Długoterminowo zmniejsza przyleganie dziąseł, odsłaniając tym samym korzenie zębów, powodując ich chwiejność oraz bolesność. Płytka nazębna jest też świetnym miejscem do namnażania patologicznych drobnoustrojów.

Objawy, które mogą informować o chorobach jamy ustnej, stanach zapalnych u psa i kota:

  • nieprzyjemny zapach
  • ślinotok
  • żółknięcie zębów
  • trudności w pobieraniu pokarmu, większa tolerancja karmy mokrej niż suchej
  • zaczerwienione dziąsła
  • krwawienia z dziąseł
  • ubytki w uzębieniu
  • ułamane zęby

Wpływ nieleczonych chorób stomatologicznych u psów i kotów na zdrowie zwierzęcia

Nieleczone choroby przyzębia mogą mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, odbijając się na funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Bakterie z jamy ustnej są połykane wraz ze śliną, wdychane z aerozolem a także mogą wnikać do krwioobiegu przez uszkodzenia błon śluzowych, a badania naukowe dowodzą szkodliwości flory patologicznej na czynność nerek, serca i płuc.

Zapalenie dziąseł u psa i kota - leczenie, preparaty

Jako lekarze weterynarii, duży nacisk kładziemy również na profilaktykę jamy ustnej u zwierząt. Na rynku istnieje wiele preparatów dobranych do różnych potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół w formie past enzymatycznych, past do szczotkowania, chusteczek, sprayów czy płynów dodawanych do wody. Zalecamy stosowanie tych preparatów na co dzień, aby jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej swojego pupila.

Pamiętajmy jednak, że jeśli płytka nazębna jest spora, preparaty profilaktyczne nie poradzą sobie z jej usunięciem! W takim wypadku należy wykonać sanację jamy ustnej u lekarza weterynarii. Dopiero po kompleksowej higienizacji zębów można wdrożyć odpowiednie środki, które będą ograniczać odkładanie się kamienia.

...

Lekarz weterynarii Toruń

Weronika Górczewska