PROFILAKTYKA PRZECIW KLESZCZOM
Istnieje wiele sposobów ochrony psów przed kleszczami a na rynku dostępnych jest ogrom preparatów, które postaramy się Państwu przybliżyć.
Jak uchronić psa, kota przed kleszczami? Sprawdzone sposoby
Preparaty w postaci tabletek – mechanizm ich działania polega paraliżowaniu kleszcza i w efekcie jego obumarcia. Należy pamiętać, że nie są to substancje działające odstraszająco na kleszcze – działają dopiero w momencie, kiedy kleszcz zaczyna żerowanie na zwierzęciu. Czas zabicia kleszcza w przypadku tabletek różnych firm różni się od 6 do nawet 12 godzin. Tabletki cechują się bardzo wysoką skutecznością i smakowitością, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest podać je pupilowi. Czas działania wynosi zazwyczaj od 5 do 12 tygodni.
Preparaty w formie spot-on – czyli do nakrapiania na skórę zwierzęcia. Zaletą tych preparatów to łatwość aplikacji i fakt, że wiele z nich działa również odstraszająco na kleszcze. Preparaty spot-on są połączeniem substancji paraliżujących po wbiciu kleszcza i substancji repelentnych. Należy zaznaczyć, że zwierzę po podaniu preparatu musi przez parę dni unikać kontaktu z wodą, aby nie doszło do zmycia substancji czynnej. Czas działania zwykle wynosi około 5 tygodni.
Obroże przeciwkleszczowe – to połączenie substancji paraliżujących i odstraszających. Przy wyborze obroży warto zwrócić uwagę na wodoodporność produktu – niektóre z nich tracą swoją skuteczność po kontakcie z wodą, dlatego jeśli wasz pupil kocha pływanie, warto dowiedzieć się u swojego lekarza weterynarii, którą obrożę najlepiej wybrać. Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie obroży – obroża musi ściśle przylegać do ciała zwierzęcia, ponieważ wtedy dochodzi do uwalniania substancji czynnej. Dużą zaletą obroży jest to, że działają przez 6-8 miesięcy.
Preparaty na pchły są różne dla psa i kota!
Bardzo ważne jest, aby stosować preparaty odpowiednie dla danego gatunku! Pamiętajmy, że kot to nie mały pies, i to co jest bezpieczne dla psa może być śmiertelnie niebezpieczne dla kota. Na przykład permetryna – czyli substancja chemiczna silnie trująca owady u kotów wywołuje objawy neurologiczne. W przypadku kontaktu kota z permetryną weterynarze z kliniki weterynaryjnej koło Torunia Avimedicus zalecają by jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarza w celu podjęcia leczenia.
O czym jeszcze musimy koniecznie pamiętać przy wyborze preparatu na kleszcze?
