PROFILAKTYKA PRZECIW KLESZCZOM

Istnieje wiele sposobów ochrony psów przed kleszczami a na rynku dostępnych jest ogrom preparatów, które postaramy się Państwu przybliżyć.

Jak uchronić psa, kota przed kleszczami? Sprawdzone sposoby

Preparaty w postaci tabletek – mechanizm ich działania polega paraliżowaniu kleszcza i w efekcie jego obumarcia. Należy pamiętać, że nie są to substancje działające odstraszająco na kleszcze – działają dopiero w momencie, kiedy kleszcz zaczyna żerowanie na zwierzęciu. Czas zabicia kleszcza w przypadku tabletek różnych firm różni się od 6 do nawet 12 godzin. Tabletki cechują się bardzo wysoką skutecznością i smakowitością, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest podać je pupilowi. Czas działania wynosi zazwyczaj od 5 do 12 tygodni.

Preparaty w formie spot-on – czyli do nakrapiania na skórę zwierzęcia. Zaletą tych preparatów to łatwość aplikacji i fakt, że wiele z nich działa również odstraszająco na kleszcze. Preparaty spot-on są połączeniem substancji paraliżujących po wbiciu kleszcza i substancji repelentnych. Należy zaznaczyć, że zwierzę po podaniu preparatu musi przez parę dni unikać kontaktu z wodą, aby nie doszło do zmycia substancji czynnej. Czas działania zwykle wynosi około 5 tygodni.

Obroże przeciwkleszczowe – to połączenie substancji paraliżujących i odstraszających. Przy wyborze obroży warto zwrócić uwagę na wodoodporność produktu – niektóre z nich tracą swoją skuteczność po kontakcie z wodą, dlatego jeśli wasz pupil kocha pływanie, warto dowiedzieć się u swojego lekarza weterynarii, którą obrożę najlepiej wybrać. Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie obroży – obroża musi ściśle przylegać do ciała zwierzęcia, ponieważ wtedy dochodzi do uwalniania substancji czynnej. Dużą zaletą obroży jest to, że działają przez 6-8 miesięcy.

Preparaty na pchły są różne dla psa i kota!

Bardzo ważne jest, aby stosować preparaty odpowiednie dla danego gatunku! Pamiętajmy, że kot to nie mały pies, i to co jest bezpieczne dla psa może być śmiertelnie niebezpieczne dla kota. Na przykład permetryna – czyli substancja chemiczna silnie trująca owady u kotów wywołuje objawy neurologiczne. W przypadku kontaktu kota z permetryną weterynarze z kliniki weterynaryjnej koło Torunia Avimedicus zalecają by jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarza w celu podjęcia leczenia.

O czym jeszcze musimy koniecznie pamiętać przy wyborze preparatu na kleszcze?

Na pewno trzeba zwrócić szczególną uwagę na masę ciała naszego pupila. Zbyt mała ilość substancji czynnej może nie być wystarczająca do zabezpieczenia, natomiast zbyt duża może doprowadzić do zatruć.