Profilaktyka przeciwpasożytnicza u psów i kotów- pasożyty wewnętrzne

W poniższym artykule opiszemy profilaktykę przeciwpasożytniczą  u psów i kotów.

Właściciele psów i kotów często nie zdają sobie sprawy, że ich pupile są podatne na infekcje pasożytami wewnętrznymi. Regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza jest niezbędna dla utrzymania ich zdrowia i dobrostanu. Wszystkie zwierzęta, zarówno szczenięta i kocięta, jak i dorosłe, powinny być poddane odpowiednim badaniom kału oraz zabiegom odrobaczania, aby zapewnić im ochronę przed nieprzyjemnymi pasożytami, takimi jak np. tasiemiec czy glista psia i kocia. 

Dodatkowo w czasie podróży, w zależności od kraju do jakiego jedziemy, zwykle odrobaczenie jest wymagane przed przekroczeniem granicy. Kiedy planujemy wyjazd, warto skontaktować się wcześniej ze swoim lekarzem. Podanie leków musi odbyć się w gabinecie, oraz zostać wpisane z dokładną godziną do paszportu zwierzęcia.
Szczenięta i kocięta są szczególnie narażone na infekcje pasożytami ze względu na swoją młodość, ciekawość świata i jeszcze nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy. Do zarażenia może dochodzić poprzez łożysko i mleko matki. Zaleca się przeprowadzenie pierwszego odrobaczenia w wieku 2-3 tygodni, a następnie regularne powtarzanie tego zabiegu co 2-3 tygodnie do momentu osiągnięcia wieku 3-4 miesięcy (profilaktyczne odrobaczenia zwykle wykonywane są przed szczepieniami). W przypadku dorosłych zwierząt, odrobaczanie powinno odbywać się co 3-4 miesiące dla zapewnienia skutecznej profilaktyki. Najbardziej zalecaną profilaktyką jest regularne badanie kału zwierzęcia. Daje nam to informację o aktualnym zakażeniu i konieczności lub nie podania leków.
Pierwszym pasożytem, na który należy zwrócić uwagę, jest tasiemiec. Tasiemce to płaskie, listkowate pasożyty o długości nawet do 60 cm. Mogą występować zarówno u psów, jak i kotów. Infekcja tasiemcem często nie wywołuje widocznych objawów, jednak zasiedla on jelito cienkie żywiciela i pobiera składniki odżywcze; uszkadza błonę śluzową jelita cienkiego. Jego obecność zakłóca funkcjonowanie jelita, jak i całego organizmu.

Objawy, które mogą się pojawić to :

• osłabienia
• utraty apetytu
• wymiotów
• biegunki
• prowadzić do niedokrwistości
• powiększenia obrysu niedokrwistości
• powiększenie obrysu brzucha
• mniej specyficzny jest kaszel, spowodowany migracją larw przez płuca

 

Są one dość niespecyficzne i mogą dotyczyć wielu jednostek chorobowych, dlatego ważna jest konsultacja ze swoim lekarzem weterynarii. Należy pamiętać, że do zarażenia tasiemcem dochodzi poprzez żywiciela pośredniego jakim jest pchła lub wsza, dlatego istotne jest zabezpieczenie na pasożyty zewnętrzne.
Kolejnym powszechnym „nieproszonym gościem”, który występuje zarówno u psów, jak i kotów, jest glista. To pasożyt, który może prowadzić do rozwoju wielu poważnych problemów zdrowotnych u zwierząt.

Infekcja glistą może prowadzić do:

  • osłabienia
  • utraty apetytu
  • wymiotów
  • biegunki
  • prowadzić do niedokrwistości
  • powiększenia obrysu brzucha
  • mniej specyficzny jest kaszel, spowodowany migracją larw przez płuca

Diagnostyka i leczenie

 

Diagnostyka chorób pasożytniczych opiera się zwykle na badaniu kału, w niektórych przypadkach na badaniu popłuczyn z dróg oddechowych. Aby przeprowadzić badanie kału zalecamy dostarczenie próbki zbiorczej z trzech kolejnych dni. W razie chęci wykonania takiego badania zalecamy kontakt się z kliniką weterynaryjną w celu ustalenia szczegółów. Próbki kału zbierane przez trzy kolejne dni pozwalają na dokładne zbadanie obecności pasożytów w organizmie zwierzęcia. Lekarz weterynarii oceni wyniki badań i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.
Warto pamiętać, że oprócz regularnego odrobaczania, istnieją również inne metody profilaktyki przeciwpasożytniczej, takie jak stosowanie preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Właściciele psów i kotów powinni również regularnie kontrolować sierść swoich pupili, szczególnie po spacerach, aby zobaczyć, czy nie ma na niej żadnych pasożytów. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty i pomoże w przeprowadzeniu regularnej profilaktyki.
Pamiętajmy o znaczeniu profilaktyki przeciwpasożytniczej w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia naszych czworonożnych przyjaciół. Regularne odrobaczanie, kontrola sierści i badanie kału to kluczowe czynności, które pomogą zapewnić naszym podopiecznym długie i zdrowe życie.