Chcąc być świadomym opiekunem czworonożnego przyjaciela, trzeba pamiętać o tym, że zwierzęta też chorują. A drugą, bardzo ważną rzeczą jest to, że jeśli chorują, zwłaszcza przewlekle - to ukrywają objawy tak długo, jak potrafią. Wynika to z instynktu przetrwania. Dlatego w dzisiejszym artykule chcemy poruszyć bardzo ważny temat - temat badań profilaktycznych u psów u kotów.

Co nam daje okresowe wykonywanie badań profilaktycznych?

Bardzo często jesteśmy w stanie wyłapać wszelkie niepokojące sygnały, zanim dojdzie do wystąpienia objawów klinicznych. To z kolei daje nam możliwość szybszej reakcji, a co za tym idzie - profilaktyki schorzeń lub opóźnienia postępu choroby.

Co zaliczamy do okresowych badań profilaktycznych?

U zwierząt młodych co najmniej raz do roku powinno wykonywać się morfologię, ogólne badanie biochemiczne krwi i badanie moczu. Badaniami dodatkowymi może być USG jamy brzusznej oraz badanie kału pod kątem pasożytów wewnętrznych. W przypadku ras predysponowanych do chorób układu kostnego lub chorób serca zalecane jest badanie RTG oraz echo serca. Wizyta w gabinecie lekarskim jest również bardzo dobrym momentem na przeprowadzanie badania klinicznego przez lekarza weterynarii, w co wlicza się pomiar temperatury, oględziny jamy ustnej, sprawdzenie obwodowych węzłów chłonnych, błon śluzowych, ocena układu krążeniowo-oddechowego a także kontrola masy ciała zwierzęcia.

U zwierząt starszych, tj. powyżej 7 roku poza badaniami wymienionymi wyżej zaleca się wizytę w klinice weterynaryjnej na kontrolę hormonów tarczycy, również częściej niż u młodych powinno być wykonywane badanie echokardiograficzne serca. Lekarz prowadzący po wstępnej analizie stanu zdrowia może również zalecić badania w konkretnym kierunku. U zwierząt, które chorują przewlekle konieczność wykonywania badań może być częstsza (tak sugerujemy w oparciu o nasze doświadczenie pracy w klinice Toruń, Głogowo), nawet co 3 lub 6 miesięcy, aby jak najlepiej kontrolować postęp choroby i wprowadzać ewentualne modyfikacje.

Zwierzęta nie powiedzą nam, co im dolega, a zmiany w zachowaniu są czasami na tyle subtelne, że aż niedostrzegalne. Wydaje nam się, że zwierzę jest zupełnie zdrowe, a jak wykonamy badanie krwi to obraz staje się zupełnie inny. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o okresowych badaniach u swoich pupili. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie prawidłowo i pełni kontrolować stan zdrowia naszych podopiecznych.