Czym jest katarakta?

Zaćma (inaczej katarakta) jest jedną z najczęstszych chorób oczu zwierząt. Występuje zarówno u psów jak i u kotów, natomiast u tych pierwszych zdecydowanie częściej. Jest to schorzenie, w trakcie którego dochodzi do zmętnienia soczewki oka i utraty przezierności, co w konsekwencji doprowadza do utraty wzroku. Zaćma może rozwijać się bardzo długo (kilka lat) lub bardzo szybko (kilka dni lub tygodni) w zależności od przyczyny.

Rodzaje zaćmy u psów, kotów:

  • zaćma dziedziczna (teriery, spaniele, owczarki, retrievery)
  • zaćma cukrzycowa – zaćma rozwija się wtedy nawet w ciągu kilku dni
  • zaćma starcza związana z wiekiem
  • zaćma wynikająca z urazów, stanów zapalnych oka
  • zaćma wywołana przez toksyny
  • zaćma żywieniowa – dotyczy głównie szczeniąt karmionych niedostosowanymi do gatunku preparatami mlekozastępczymi

Jak wygląda zaćma u psa / kota - objawy kliniczne zaćmy

Opiekun najczęściej zauważa, że z okiem dzieje się coś niepokojącego w przypadku zaćmy dojrzałej – wtedy otwór źreniczny jest zamglony, jak matowe szkło a pies już stracił wzrok. Natomiast objawy początkowe mogą być bardzo subtelne i mniej zauważalne jak na przykład zmiana zachowania. Zwierzę staje się apatyczne, osowiałe, może bać się nowych, nieznanych miejsc ponieważ nie widzi wyraźnie i nie czuje się bezpiecznie w nowym otoczeniu. W domu natomiast zaczyna się poruszać ostrożnie, wpadając czasami na meble.

Zaćma u psa / kota – Jak leczyć?

Na ten moment leczenie zaćmy u zwierząt podlega jedynie leczeniu chirurgicznemu. Jest to zabieg fakoemulsyfikacji, który polega na usunięciu soczewki zaćmowej i wszczepieniu sztucznej soczewki.

Zabieg zaćmy niesie za sobą ryzyko komplikacji takich jak zapalenie struktur oka a nawet wtórna jaskra, dlatego decyzja o zabiegu powinna być dobrze przemyślana i przedyskutowana z lekarzem okulistą w Twojej klinice weterynaryjnej.

Jeśli wasz psiak nie zakwalifikuje się do leczenia chirurgicznego, proszę pamiętać, że zwierzęta dobrze radzą sobie bez wzroku – mają zestaw innych zmysłów, które pomagają im w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza, jeśli utrata wzroku była stopniowa i zdążyły się przyzwyczaić do postępujących zmian.

...

Lekarz weterynarii Toruń

Weronika Górczewska