Dieta eliminacyjna - co to jest?

Dieta eliminacyjna jest procesem diagnostycznym, podczas którego zmienia się dietę psa lub kota na określony czas. Jej założeniem jest wykluczenie składników pokarmowych, które mogą powodować u psa lub kota alergie i nietolerancje pokarmowe. Dieta eliminacyjna powinna trwać od 8 do 12 tygodni, ale zakłada się, że poprawa powinna nastąpić w ciągu 3 tygodni od wprowadzenia diety elminacyjnej.

Pierwszym etapem podczas wdrażania diety eliminacyjnej powinno być wykluczenie wszelkich przysmaków i innych dodatków żywieniowych oraz skupienie się tylko na karmie podstawowej. Dzięki temu, będziemy wiedzieć co jest odpowiedzialne za wywołanie objawów alergicznych, bo będziemy mieć tylko jedno źródło pokarmu.

Niestety, nie istnieje żadne wskazanie mówiące o tym, od jakiego rodzaju mięsa powinno się zacząć. Każde zwierzę może być uczulone na zupełnie inny rodzaj białka. U jednego może być to kurczak, a u innego łosoś. Najważniejsze jest, aby wybrać taki rodzaj mięsa, jakiego do tej pory wasz zwierzak nie spożywał. Tutaj zmierzamy również do tego, że dieta eliminacyjna powinna być monobiałkowa – czyli oparta tylko i wyłącznie na jednym rodzaju białka. Należy pamiętać, że nie tylko rodzaj mięsa jest odpowiedzialny za wywołanie bojawów alergii. Mogą to być zarówno zboża, zagęstniki i konserwanty, dlatego najważniejsza jest obserwacja reakcji waszego pupila.

Alternatywą do karm komercyjnych monobiałkowych może być karma hydrolizowana. Białko hydrolizowane to takie, które poddano procesowi rozbicia na mniejsze cząsteczki, które nie powinny wywołać reakcji immunologicznej ze strony organizmu. Należy pamiętać jednak, że 10 do 40% pacjentów uczulonych na dany typ białka, które zostało zhydrolizowane może nadal reagować na taką karmę objawami alergii.

Jeśli udało się ustabilizować psa lub kota na diecie eliminacyjnej, a objawy alergii ustąpiły można powoli wprowadzać nowy rodzaj białka, aby zweryfikować, czy jest on alergenem czy też nie. Jest to tak zwana próba prowokacyjna. Powinno to się odbywać w następujący sposób – chcemy przetestować, czy nowo kupione smakołyki spowodują reakcję alergiczną, dlatego, poza karmą na co dzień, dajemy je jako przysmak przez co najmniej dwa tygodnie i obserwujemy, czy wystąpią objawy alergiczne. Jeśli nie, uznajemy że dany smakołyk nie jest alergenem i możemy go śmiało wprowadzić do jadłospisu psa lub kota.

Jeżeli nie wiesz jak ustawić dietę eliminacyjną swojemu pupilowi zapytaj podczas wizyty w swojej klinice weterynaryjnej.