SYNDROM UCHYLONEGO OKNA U KOTÓW

Syndrom uchylonego okna u kotów to poważny zespół objawów, które mogą wystąpić, gdy kot próbuje uciec przez uchylone okno i zaklinuje się.

Czym jest syndrom uchylonego okna u kotów?

Syndrom uchylonego okna u kotów to zespół groźnych objawów powstających w wyniku zaklinowania się kota podczas prób ucieczki przez uchylone okno. Musimy pamiętać, że uchylone okna w naszych domach mogą stanowić śmiertelnie groźne niebezpieczeństwo dla naszych kocich podopiecznych. Koty nie rozumieją, że nie uda im się przez takie okno uciec na zewnątrz, zwłaszcza jeśli zauważyły atrakcyjną muchę, którą pragną upolować. To naszym zadaniem jest ochrona ich przed tym zagrożeniem.

Zagrożenie dla zwierzęcia

Podczas próby ucieczki kot zazwyczaj zaklinowuje się na wysokości jamy brzusznej wywołując tym samym ucisk na narządy jamy brzusznej oraz naczynia krwionośne. Efektem ucisku jest silne niedokrwienie narządów, które upośledza ich prawidłowe funkcjonowanie. Najbardziej niebezpieczne dla kota jest zaburzenie przepływu przez aortę, które sprzyja powstawaniu zakrzepów w naczyniu, a tym samym po powrocie do krążenia mogą docierać do mniejszych naczyń krwionośnych, prowadząc do ich zatkania i niedokrwienia tkanek lub narządów. W przebiegu tego syndromu może również dochodzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co będzie się objawiało paraliżem kończyn miednicznych.

Kot, który zaklinował się w uchylonym oknie powinien zostać jak najszybciej przewieziony do kliniki weterynaryjnej Toruń, Głogowo. Nawet jeżeli został znaleziony szybko i na pierwszy rzut oka nie widać niepokojących objawów, powinien być monitorowany ze względu na możliwość powstania zakrzepicy zatorowej. Zostanie również odpowiednio zabezpieczony przeciwbólowo.

Syndrom uchylonego okna może być tragiczny w skutkach i prowadzić do śmierci zwierzęcia. Niezmiernie istotnym w zapobieganiu syndromowi uchylonego okna jest dbanie o to, aby koty nie zostawały w domach z uchylonymi oknami bez opieki. Istnieją również specjalne nakładki na okna, które uniemożliwiają próby przedostawania się przez okno na zewnątrz. Kolejną alternatywą jest założenie siatki na balkon aby umożliwić naszemu kotu wychodzenie na dwór, dając jednocześnie bezpieczną przestrzeń bez czyhających zagrożeń.

Koci katar
Koci katar