Właśnie zdecydowaliście się że najbliższy urlop spędzicie razem ze swoim zwierzakiem – o czym należy pamiętać podczas planowania takiego urlopu? 

Po pierwsze – zastanów się co będzie dla twojego pupila lepsze. Może okazać się, że kot zdecydowanie lepiej będzie czuł się w swoim domu z osobą, która będzie do niego dochodzić i o niego dbać, niż w hotelu, na nieznanym sobie terenie. Koty to stworzenia terytorialne, a wszelkie duże zmiany w ich życiu mogą powodować stres i odbijać się na ich zdrowiu. U psów problem raczej nie jest tak mocno nasilony, natomiast tutaj też się zastanówcie, co by było lepsze dla waszego czworonoga.

Wybierzcie odpowiedni hotel – musicie być pewni, że hotel akceptuje zwierzaki i nie będzie problemów z zakwaterowaniem.

Kolejną ważną rzeczą jest znalezienie na miejscu gabinetu weterynaryjnego, a najlepiej kliniki całodobowej, do której będziecie mogli się udać w razie pojawienia się problemów ze zdrowiem waszego psa lub kota. Bardzo ważne jest również zabranie ze sobą historii medycznej i danych na temat przyjmowania leków na stałe, jeśli taka sytuacja ma miejsce.

Zadbajcie o to, aby wasz pupil miał aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym oraz był regularnie odrobaczany, a jeśli wybieracie się za granicę, należy sprawdzić jakie dokumenty są dokładnie potrzebne aby dostać się do danego kraju, oraz inne wytyczne jak czas podróży od ostatniego  szczepienia lub odrobaczenia. Wszystkich tych informacji udzieli wam na miejscu wasz lekarz weterynarii. 

Zaopatrzcie się w apteczkę dla zwierzaka. Taka apteczka powinna zawierać co najmniej płyn do dezynfekcji ran (niedrażniący), jałowe gaziki, bandaże, łapki do usuwania kleszczy. Możecie również skonsultować się z lekarzem, który zna waszego psa lub kota czy inne leki powinny być wskazane akurat dla waszego pupila.

Przygotujcie się odpowiednio do podróży samochodowej. Jeśli wasz zwierzak źle znosi podróże, możecie poprosić lekarza weterynarii o przepisanie środków wyciszających, które zwykle stosuje się już na kilka dni przed podróżą, dlatego warto załatwić to zawczasu. Dodatkowo może on przepisać leki przeciwwymiotne. Niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca w samochodzie. Zwierzęta nie powinny być transportowane luzem, ponieważ w razie wypadku drogowego mogą wyrządzić sobie jak i wam krzywdę. Drugą niebezpieczną opcją jest ucieczka w amoku i trudności w znalezieniu swojego psa lub kota, który zdezorientowany będzie biegł przed siebie, nie znając okolicy.