Kleszcze, pomimo swoich niewielkich rozmiarów mogą być wysoce niebezpieczne, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ są wektorami potencjalnie śmiertelnych chorób zakaźnych. Nasi czworonożni przyjaciele wymagają w tym względzie szczególnej profilaktyki - przeczytaj o profilaktyce przeciw kleszczom u zwierząt. Na początek kilka słów na temat samych chorób odkleszczowych, ich objawów i leczenia.

Popularne choroby odkleszczowe

Babeszjoza

Najczęściej występującą chorobą jest babeszjoza – warto zagłębić się w jej objawy by móc zawczasu prawidłowo zareagować. Wywoływana jest ona przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które atakują krwinki czerwone, niszczą je i powodują niedokrwistość, która bez odpowiedniego leczenia postępuje z dnia na dzień, mogąc tym samym doprowadzić do śmierci zwierzaka. Poza negatywnym wpływem na krwinki czerwone, bardzo często dochodzi równocześnie do różnego stopnia uszkodzenia nerek. Objawy, które powinny zaniepokoić opiekuna to posmutnienie, apatia, bladość błon śluzowych, brak apetytu i czerwony lub brunatny kolor moczu.

Anaplazmoza

Drugą chorobą powodowaną przez kleszcze jest anaplazmoza wywoływana przez bakterie z rodzaju Anaplasma. Przebiega często wśród nieswoistych objawów podobnych do symptomów babeszjozy, takich jak gorączka, apatia, utrata apetytu ale również może być przyczyną bolesności stawów.

Borelioza

Kolejna choroba to borelioza wywoływana przez krętka Borrelia. Często atakuje stawy, co objawia się obrzękiem, sztywnym chodem i nawracającymi kulawiznami. Poza tym może uszkadzać nerki, a co za tym idzie powodować wymioty, biegunkę, utratę apetytu a także wzmożone pragnienie i powiększenie obrysu brzucha.

Erlichioza

Z kolei erlichioza powodowana jest iwazją Ehrlichia. Jest chorobą wielonarządową z objawami apatii, utraty pragnienia, gorączki, krwawień, zaburzeń oddechowych a nawet zaburzeń neurologicznych. Czasami jedynym objawem mogą być objawy okulistyczne jak krwawe wylewy czy niebieskie oko.

Kiedy dochodzi do zakażenia chorobami odkleszczowymi?

Dotychczas uważano, że do zarażenia dochodzi jeśli kleszcz żeruje na żywicielu powyżej 48 godzin, natomiast najnowsze badania wskazują, że w niektórych sytuacjach, jeśli kleszcz odżywiał się na innym psie, do zarażenia może dojść nawet po 8 godzinach.

Diagnostyka chorób odkleszczowych

Diagnostyka chorób odkleszczowych opiera się na wykonaniu rozmazu krwi pacjenta i wykonaniu szybkiego testu płytkowego. Zawsze zachęcamy do wykonywania testów dodatkowych, bo choroby odkleszczowe lubią występować w pakiecie, co wymaga często innego leczenia, niż w przypadku jednej jednostki chorobowej.

Podsumowanie: choroby odkleszczowe

Pamiętajmy, że w przypadku wyżej wymienionych chorób liczy się czas – im szybciej opiekun zauważy objawy i uda się do lekarza weterynarii, tym szybciej wdrożone zostanie leczenie co zwiększa szanse na przeżycie i szybszą rekonwalescencję.

...

Lekarz weterynarii Toruń

Weronika Górczewska